03.04.2022

Důležité kroky k dosažení finanční pohody


Finanční pohoda znamená to, když máte dostatek příjmů na všechny vaše výdaje a máte k tomu i finanční rezervu v podobě úspor na nouzové situace. Když si užíváte takové finanční pohody, máte vyšší úroveň spokojenosti se svou finanční situací a větší míru svobody v tom, abyste žili život podle svých vlastních představ. Přinášíme vám proto několik bodů, díky kterým byste mohli dosáhnout finanční pohody i vy.

Mějte přehled ve svých financích

Základem všeho je udělat si přehled ve vašich financích – jaký je váš současný finanční stav, kolik utrácíte apod. Většina lidí nemá přesnou představu o tom, jaký je jejich rodinný rozpočet, stačí si přitom sepsat pravidelné příjmy a výdaje. Pokud jsou čísla na obou stranách vyrovnaná, je potřeba s tím něco udělat. Například si pečlivě rozmyslete, zda jsou některé vaše útraty opravdu nezbytné.

Začněte šetřit

Člověk by si řekl, že žít ze dne na den a nemyslet na horší časy může být známkou svobody. Pro některé to tak opravdu může být, ovšem až do doby, než se něco stane. Spoření vám tak může pomoci z těchto situací.

Rezervy se mohou ještě rozdělit do tří typů: krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé.

Pokud se vám například porouchá pračka nebo lednička, díky krátkodobé rezervě ve výši jednoho měsíčního příjmu tuto situaci dokážete vyřešit i bez toho ani byste museli sáhnout po půjčce. Jde tedy o takový finanční polštář, do které můžete při každé nenadále události sáhnout.

Střednědobá rezerva pak představuje částku ve výši tříměsíčního příjmu. Ta by vám měla pomoci překlenout vážnější události například ztrátu zaměstnání, dlouhodobá nemoc.

Nejkomplikovanějším typem rezervy je pak ta dlouhodobá – tuto rezervu je výhodnější zajistit si vhodným typem pojištění.

Vytvořit si finanční rezervu můžete začít tím, že budete odkládat část ze svého příjmu. Podle finančních odborníků by mělo jít aspoň o deset procent z vašeho čistého měsíčního příjmu. K tomuto účelu je vhodné založit si spořící účet, kde byste tuto částku mohli pravidelně ukládat.

Změna finančních návyků

Většina lidí se s problematikou řízení osobních financí setká až v době, kdy vydělává své první peníze. Se svými penězi tak začnou zacházet podle příruček či různých rad finančních společností.

Přemýšlejte však o svých penězích jinak – dodržujte jednoduchá pravidla a hlavně nezapomeňte, že i malé zlepšení má potenciál vytvořit velké věci. I malý krok tak může být duševním vítězstvím na cestě k finanční pohodě. Pokud si každý měsíc odložíte peníze a nesáhnete na ně, podporujete tím své odhodlání.

Malé úspory, držení se daného rozpočtu či omezování každodenních výdajů z vás boháče neudělají. Tyto kroky vám však mohou přispět k lepší pohodě a pozitivně ovlivnit vaše budoucí finanční rozhodnutí.