03.04.2022
Základem všeho je udělat si přehled ve vašich financích – jaký je váš současný finanční stav, kolik utrácíte apod. Většina lidí nemá přesnou představu o tom, jaký je jejich rodinný rozpočet, stačí si přitom sepsat pravidelné příjmy a výdaje. Pokud jsou čísla na obou stranách vyrovnaná, je potřeba s tím něco udělat. Například si pečlivě rozmyslete, zda jsou některé vaše útraty opravdu nezbytné.
Rezervy se mohou ještě rozdělit do tří typů: krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé.
Pokud se vám například porouchá pračka nebo lednička, díky krátkodobé rezervě ve výši jednoho měsíčního příjmu tuto situaci dokážete vyřešit i bez toho ani byste museli sáhnout po půjčce. Jde tedy o takový finanční polštář, do které můžete při každé nenadále události sáhnout.
Střednědobá rezerva pak představuje částku ve výši tříměsíčního příjmu. Ta by vám měla pomoci překlenout vážnější události například ztrátu zaměstnání, dlouhodobá nemoc.
Nejkomplikovanějším typem rezervy je pak ta dlouhodobá – tuto rezervu je výhodnější zajistit si vhodným typem pojištění.
Vytvořit si finanční rezervu můžete začít tím, že budete odkládat část ze svého příjmu. Podle finančních odborníků by mělo jít aspoň o deset procent z vašeho čistého měsíčního příjmu. K tomuto účelu je vhodné založit si spořící účet, kde byste tuto částku mohli pravidelně ukládat.
Většina lidí se s problematikou řízení osobních financí setká až v době, kdy vydělává své první peníze. Se svými penězi tak začnou zacházet podle příruček či různých rad finančních společností.
Přemýšlejte však o svých penězích jinak – dodržujte jednoduchá pravidla a hlavně nezapomeňte, že i malé zlepšení má potenciál vytvořit velké věci. I malý krok tak může být duševním vítězstvím na cestě k finanční pohodě. Pokud si každý měsíc odložíte peníze a nesáhnete na ně, podporujete tím své odhodlání.
Malé úspory, držení se daného rozpočtu či omezování každodenních výdajů z vás boháče neudělají. Tyto kroky vám však mohou přispět k lepší pohodě a pozitivně ovlivnit vaše budoucí finanční rozhodnutí.